• 23 stycznia 2025

Około 10-20% mężczyzn na całym świecie (a w niektórych grupach etnicznych - co drugi mężczyzna) ma jasne grudki (guzki) na główce prącia. Ze względu na kolor zaczęto nazywać je „perłami” lub „perłowymi”. Obecność tych zmian skórnych nie jest uważana za patologię i jest normą - z reguły guzki nie powodują żadnych niedogodności dla pacjenta, poza dyskomfortem estetycznym.

Dlaczego pojawiają się grudki

Zdaniem naukowców guzki pojawiają się przy zwiększonej aktywności gruczołów wytwarzających smegmę (naturalne nawilżenie główki prącia). Ten ostatni, stając się zbyt lepki wraz ze zmianami hormonalnymi, zatyka przewody wydalnicze, prowadząc do powstania narośli grudkowych. Białawe guzki często pojawiają się w okresie dojrzewania, następnie znikają same z normalizacją poziomu hormonów lub utrzymują się przez całe życie. Jeśli stężenie androgenów w organizmie pozostaje wysokie, mogą tworzyć się nowe grudki perłowe.

Jak wyglądają grudki prącia?

Te zmiany skórne wyglądają jak błyszczące, zaokrąglone guzki wielkości 1-2 mm. Mogą być rozstawione, w grupach lub równomiernie wokół czubka główki prącia (przypominające naszyjnik). Pojedyncze narośla mają czasami nitkowaty kształt. Guzki charakteryzują się jednorodną budową - reprezentowane są głównie przez tkankę łączną pokrytą niezmienioną skórą. W środku formacji przechodzi pojedyncze naczynie krwionośne, które podczas dermatoskopii wygląda jak kropka lub przecinek.

Jak niebezpieczne są grudki?

Grudki nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ani życia pacjenta - nie są przenoszone drogą płciową, nie przeradzają się w raka i nie wpływają na zdolność poczęcia ani na funkcje seksualne, jednak wielu mężczyzn często odczuwa dyskomfort i kompleksy, traktując je jako mało estetyczne. W niektórych przypadkach mężczyźni próbują samodzielnie usuwać grudki, co jest absolutnie niedopuszczalne. Przebijanie igłą, cięcie nożyczkami i inne manipulacje często wywołują różne komplikacje i prowadzą do poważnych negatywnych konsekwencji (infekcja, stan zapalny). Często perłowe guzki na penisie są mylone z innymi chorobami, w szczególności z brodawczakami wirusowymi (wywoływanymi przez wirusa brodawczaka ludzkiego). Te ostatnie stwarzają pewne zagrożenie dla pacjenta i wymagają leczenia, dlatego, jeśli na penisie pojawią się jakiekolwiek narośle, mężczyzna powinien skonsultować się z lekarzem w celu diagnozy różnicowej i trafnej diagnozy.

Leczenie grudek perłowych

Te formacje są leczone wyłącznie metodą chirurgiczną, ponieważ obecnie nie ma skutecznych metod terapeutycznych, które mogłyby całkowicie wyeliminować tę wadę. Istnieje kilka metod usuwania guzków:

• klasyczna operacja ze skalpelem;

• kriodestrukcja (wykorzystanie niskich temperatur);

• koagulacja laserowa (usuwanie wiązką laserową);

• elektrokoagulacja (metoda fal radiowych).

Zabieg trwa średnio 15 minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Rehabilitacja trwa 1-2 tygodnie. Pomimo łagodnego charakteru usunięte formacje należy przesłać do badania histologicznego w celu wyjaśnienia czujności onkologicznej.

Metoda usuwania za pomocą fal radiowych jest najbardziej nowoczesna i bezpieczna dla pacjenta. Ma kilka zalet w stosunku do innych technik:

• brak krwawienia (usunięcie następuje przy natychmiastowej koagulacji naczyń krwionośnych);

• ryzyko infekcji jest minimalne;

• procedura jest szybsza;

• sąsiednie tkanki nie są uszkodzone;

• lekarz precyzyjnie kontroluje działanie na skórę;

• nie pozostają ślady;

• leczenie jest szybsze.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu usunięcie jest bezbolesne dla pacjenta. W przypadku usunięcia nowotworu przy pierwszej wizycie na poczet kosztów usunięcia wliczany jest koszt konsultacji dermatologa.

Top