W przypadku każdego pacjenta z zaczerwienieniem skóry pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest upewnienie się, że nie jest to objaw poważniejszej choroby, takiej jak infekcja, zaburzenia odporności lub reakcja na lek.
Rumień to złożone zaburzenie skóry, która - w zależności od podtypu - obejmuje różne poziomy zmiennego zaczerwienienia i / lub widocznych naczyń krwionośnych. Optymalne leczenie tego zaczerwienienia obejmuje staranną ochronę przed słońcem i pielęgnację skóry. W przypadku rumienia istnieją pewne leki, które mogą pomóc. Laser VBeam (wraz z innymi terapiami światłem ukierunkowanymi na zaczerwienienie) jest jedną z najskuteczniejszych terapii zmniejszających trwałe zaczerwienienie. W przypadku odosobnionego epizodu zaczerwienienia związanego z wydarzeniem ograniczonym w czasie, takim jak blizna, najrozsądniejsze podejście to przeczekanie.
Popękane naczynia włosowate to w rzeczywistości rozszerzone naczynia krwionośne znajdujące się bardzo blisko powierzchni skóry. Niektórzy ludzie mają predyspozycje do tych zmian, szczególnie osoby o jasnej karnacji. Jednak u osób predysponowanych (a nawet takich, które nie mają wskazań), czynniki zewnętrzne mogą powodować te zmiany i je pogarszać. Unikanie urazów, ekstremalnych temperatur lub intensywnej ekspozycji na promieniowanie UV może zapobiec tworzeniu się tych zmian.
Wbrew powszechnemu przekonaniu i chociaż rzadziej, to osoby o ciemniejszej skórze mogą również cierpieć na trądzik różowaty. Do wszystkich zabiegów laserowych i świetlnych, czy to w przypadku zaczerwienienia, czy w innych schorzeniach, należy podchodzić ze szczególną ostrożnością u osób o ciemniejszej karnacji. W wyniku tych zabiegów koloryt skóry jest zagrożony trwałą hiperpigmentacją (ciemnienie skóry) lub hipopigmentacją (rozjaśnieniem skóry). Wszystkie terapie laserowe i oparte na świetle są jednak też dostępne dla osób o ciemniejszej karnacji z rumieniem, ale rozsądnie jest zacząć od znacznie niższych ustawień i rozpocząć od obszaru testowego w niewidocznej części ciała (na przykład pod podbródek) przed przystąpieniem do pełnego leczenia. IPL jest nieco bardziej ryzykowne, ponieważ emituje światło o wielu różnych długościach fal, co jest trudniejsze do kontrolowania reakcji pacjenta. Dlatego zabiegi laserowe są nieco bezpieczniejsze niż IPL w przypadku ciemniejszych odcieni skóry, ale do wszystkich należy podchodzić ostrożnie.
Laser / światłoterapia to nieablacyjna metoda leczenia zaczerwienienia twarzy. Wykorzystuje intensywną, ale delikatną wiązkę światła, aby usunąć zaczerwienienia twarzy bez uszkadzania otaczającej tkanki. Ból i czas powrotu do zdrowia są zwykle minimalne. Terapia pomoże usunąć widoczne naczynia krwionośne lub zmniejszyć rozległe zaczerwienienia. Lasery naczyniowe emitują fale światła, które celują w maleńkie naczynia krwionośne tuż pod skórą. Ciepło z energii lasera gromadzi się w naczyniach, powodując ich rozpad. Zwykle wymagane są co najmniej trzy zabiegi, w zależności od nasilenia zaczerwienienia lub widocznych naczyń krwionośnych.
Specjalne lasery działają na gruczoły łojowe, które odgrywają dużą rolę w rozwoju trądziku. Chociaż technika nie jest skuteczna dla wszystkich pacjentów, u niektórych zapewnia długotrwałe rezultaty trwające lata. Jak z każdym zabiegiem, wiąże się z nim ryzyko, chociaż jest ono zminimalizowane w przypadku wykwalifikowanego dermatologa. Najczęstsze efekty uboczne to:
• Ból
• Obrzęk
• Odbarwienie
• Zasinienie
• Krwawienie
• Zakażenie
• Blizny.