• 4 października 2024

Wiele osób zastanawia się, czym różni się depilacja od epilacji. Słowa są bardzo podobne, chociaż oznaczają różne procedury. Mają jeden cel - usunąć nadmiar włosów. Jednak osobliwości wpływu na mieszki włosowe i czas zachowania wyniku są różne. Oczywiście nie ma ścisłych zasad używania tych słów. Jednak specjaliści muszą dokładnie wiedzieć, jak nazywa się rodzaj świadczonej przez nich usługi. Dlatego warto zastanowić się, jaka jest różnica między depilacją a epilacją.

Depilacja

W takim przypadku mieszek włosowy (cebulka) nie ulega uszkodzeniu. Następuje tylko powierzchowne usunięcie niechcianego owłosienia. To jedna z głównych różnic między depilacją a epilacją. W zależności od wybranej metody włosy są usuwane z korzeniem lub bez ale w każdym przypadku po pewnym czasie odrastają. Istnieje kilka metod usuwania włosów. Golenie. To po prostu odcinanie czubka włosów. Kremy do depilacji nakłada się na skórę, a po pewnym czasie usuwa specjalną szpatułką wraz z włosami, których struktura jest niszczona przez działanie składników chemicznych. W tym przypadku mieszki włosowe również pozostają na miejscu. Woskowanie – w takich przypadkach kompozycję nakłada się na skórę, a następnie usuwa ostrym ruchem. W tym samym czasie włosy są wyrywane z korzeni. Jednak po pewnym czasie mieszki włosowe zostają odbudowane i zabieg należy powtórzyć. Depilator elektryczny to urządzenie z dużą liczbą minipęset, które po włączeniu zaczynają się obracać. Usuwa również włosy u nasady, ale wymaga regularnego powtarzania zabiegów.

Epilacja

W tym przypadku dochodzi do ukierunkowanego zniszczenia mieszków włosowych przy użyciu specjalnego sprzętu. Istnieje kilka odmian epilacji. Laserowe usuwanie włosów. Podczas zabiegu melanina zawarta w cebulkach włosów jest podgrzewana. Z tego powodu krew krzepnie i przestaje odżywiać mieszki włosowe. W rezultacie włosy obumierają. Fotoepilacja. W tym przypadku na mieszki włosowe wpływa impuls świetlny. Zasada działania jest podobna do działania lasera. Epilacja Elos. Łączy 2 rodzaje aktywności - światło i częstotliwość radiową. Elektroliza. Polega na wprowadzeniu specjalnej igły do cebulki włosa i poddaniu go działaniu prądu elektrycznego. W przeciwieństwie do poprzednich opcji, w których urządzenia od razu zakrywają małe obszary skóry, ta wymaga pracy z każdym włoskiem. Dlatego procedura zajmuje bardzo dużo czasu.

Różnica w efektach

Wyczuwalne różnice tkwią w efekcie uzyskanym dzięki depilacji i epilacji. Jak już wspomniano, depilacja działa tymczasowo. Golenie lub nałożenie kremu usuwa nadmiar włosów na kilka dni. Depilacja woskiem, pastą cukrową lub specjalnym urządzeniem pozwala zachować gładkość skóry przez kilka tygodni (dokładny okres zależy od indywidualnych cech). Następnie włosy pojawiają się ponownie. Jeśli chodzi o metody epilacji, to wszystkie mają na celu trwałą depilację, choć jeden zabieg to za mało. Cebulkę można zniszczyć tylko na etapie aktywnego wzrostu. Aby dostać się do odpowiedniej fazy każdego włosa (zazwyczaj nie pokrywają się), trzeba kilkakrotnie epilować ten sam obszar. Czasami udaje się zakończyć proces epilacji w 6-8 zabiegach. Jednak zdarza się, że pacjenci muszą regularnie odwiedzać kosmetyczkę przez 2 lata lub dłużej. Wiele zależy od ilości, struktury, koloru włosów i kilku innych czynników. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę wady i zalety każdej metody. Epilacja pozwala na zawsze pozbyć się nadmiaru włosów. Jednak zabiegi wiążą się z silnym bólem, ryzykiem oparzeń i przebarwień. Ponadto wszystkie metody epilacji są drogie i mają wiele przeciwwskazań, z którymi zdecydowanie warto się zapoznać przed rozpoczęciem zabiegu. Golenie to szybki i bezbolesny proces, ale włosy pojawiają się po 2-3 dniach. Ponadto istnieje ryzyko skaleczeń i podrażnień. Kremy do depilacji również nie mają długotrwałego działania i często powodują reakcje alergiczne. Depilatory są wygodne w użyciu, ale powodują silny ból ze względu na specyfikę zabiegu.

Top