• 4 października 2024

Faktyczny wiek człowieka rzadko pokrywa się z zewnętrznym. Czujemy się młodzi i pełni energii, ale w lustrze widzimy zmarszczki, „pływający” kształt twarzy i wiotkość skóry. Chcąc cofnąć czas, wielu zaczyna myśleć o liftingu. Dla kogo ten zabieg jest odpowiedni, czy możliwy jest niechirurgiczny lifting twarzy i jakiego rezultatu można się spodziewać po liftingu?

Kiedy warto skorzystać z liftingu?

Z wiekiem zmniejsza się ilość podskórnej tkanki tłuszczowej, a skóra traci elastyczność i zaczyna wiotczeć. Lifting twarzy polega na usunięciu nadmiaru skóry, co pomaga skorygować skutki opadania powieki, uformować nowy, „młodzieńczy” kontur twarzy oraz pozbyć się zmarszczek. Lifting, zarówno niechirurgiczny, jak i chirurgiczny, jest dobrym rozwiązaniem problemów takich jak głębokie bruzdy nosowo-wargowe, zwiotczenie dolnej części twarzy, a także, jeśli chodzi o opadanie powiek kości policzkowych, bezbarwnej skóry z dużą ilością zmarszczek, nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicy brody i szyi oraz zmian spowodowanych nagłą utratą wagi. Wszystkie te problemy są bardziej typowe dla starszego wieku, ale wszystko zależy od indywidualnych cech - u niektórych osób opadanie powieki objawia się już w wieku 30–35 lat.

Kiedy nie stosować liftingu twarzy

Najczęściej lifting chirurgiczny jest zalecany osobom w wieku 40-60 lat, chociaż w praktyce doświadczonych chirurgów często zdarzają się przypadki, gdy pacjenci w wieku 70 lat i starsi korzystali z tej operacji. Nowoczesne metody liftingu twarzy są w niewielkim stopniu inwazyjne i dobrze tolerowane przez pacjentów. Niemniej jednak nie jest to zabieg kosmetyczny, ale operacja chirurgiczna i ma swoje przeciwwskazania. Są to:

• wszelkie nowotwory (zwłaszcza złośliwe);

• zaburzenia krzepnięcia krwi;

• ciężkie choroby narządów wewnętrznych;

• niektóre choroby układu nerwowego;

• wysokie nadciśnienie;

• padaczka.

Względne przeciwwskazania obejmują okres ciąży, laktacji, choroby zakaźne i procesy zapalne, okresy zaostrzeń chorób przewlekłych, choroby skóry.

Niechirurgiczne techniki liftingu twarzy

Na szczęście operacja nie zawsze jest konieczna. Do pewnego wieku możesz walczyć z oznakami starości w mniej radykalny sposób. Niechirurgiczne metody liftingu twarzy są również odpowiednie dla osób, które z jakichkolwiek powodów nie mogą poddać się operacji. Nie bez znaczenia jest też czynnik finansowy - lifting twarzy bez operacji - wykonywany przez kosmetologów - będzie kosztował znacznie mniej.

Rodzaje

Kriolifting to efekt działania niskich temperatur na skórę. Szok temperaturowy (a podczas krioliftingu używa się specjalnej aparatury, której dyszę schładza się do minus 20 stopni Celsjusza) stymuluje produkcję własnego kolagenu, poprawia funkcjonowanie drobnych naczynek, łagodzi obrzęki, sprzyja eliminacji produktów rozpadu.

Lifting RF opiera się na działaniu energii o częstotliwości radiowej. Podczas zabiegu skóra zostaje rozgrzana, dzięki czemu następuje redukcja włókien kolagenowych. Rezultatem jest mocniejsza, jędrniejsza skóra. Pierwsze efekty będą widoczne po 3-4 zabiegach, a efekt będzie się nasilał dopiero po kilku miesiącach.

Fototermoliza frakcyjna to bardzo skuteczna technologia. Promieniowanie laserowe niszczy stary, kolagen, w wyniku czego komórki skóry wydają się budzić i zaczynają aktywnie wytwarzać nowy.

Biorewitalizacja to iniekcja niskocząsteczkowego kwasu hialuronowego, który zapewnia silne działanie nawilżające i odmładzające. Metoda służy do korygowania zmarszczek związanych z wiekiem i przywracania zdrowego kolorytu. To odpowiedni zabieg dla osób, które nie mają jeszcze problemów skórnych związanych z wiekiem.

Mezoterapia to wstrzykiwanie substancji biologicznie czynnych, zwanych potocznie koktajlami mezo. Koktajl mezo dobierany jest w zależności od problemu, może zawierać różne witaminy, kwas hialuronowy itp. Przy pomocy mezoterapii można zwalczyć pierwsze oznaki starzenia, a także trądzik, przebarwienia i inne niedoskonałości. Wskazane jest wykonanie 3-4 zabiegów.

Top