• 4 października 2024

Rozstępy na ciele to jeden z najczęstszych problemów, jeśli chodzi o skórę. Istnieje kilka rodzajów rozstępów:

• płytkie cienkie białe paski,

• małe, jasnoróżowe blizny

• duże podłużne bordowo-niebieskie blizny, które z czasem rozjaśniają się.

Przyczyny powstawania rozstępów

Rozstępy powstają, gdy skóra traci elastyczność, staje się cieńsza i pęka. W obszarze pęknięć widoczne są naczynia - dlatego świeże rozstępy są fioletowo. Z biegiem czasu elastyczne włókna są zastępowane tkanką łączną. A sześć miesięcy później zwężają się i stają się blade, w miejscu pęknięć pojawia się gęsta tkanka łączna - blizny. W wyniku tych procesów na naciągniętych obszarach skóry pojawiają się bladoróżowe lub białawe rozstępy. U kobiet rozstępy pojawiają się w okresie dojrzewania (na skutek szybkiego wzrostu lub nagłych zmian hormonalnych), w czasie ciąży rozstępy pojawiają się na brzuchu, bokach i klatce piersiowej oraz przy gwałtownych zmianach masy ciała. Inną nie mniej częstą przyczyną rozstępów jest przyjmowanie antybiotyków i długotrwałe leczenie lekami hormonalnymi (zwykle co najmniej miesiąc), a także zaburzenia hormonalne w organizmie. Często też rozstępy powstają w wyniku zaburzeń metabolicznych w organizmie, człowiek zaczyna szybko przybierać na wadze, pojawiają się rozstępy.

Usuwanie rozstępów

Rozstępy są zwykle trudne do usunięcia. Wiele środków, które wcześniej uważano za skuteczne w walce z rozstępami, po wielu eksperymentach i badaniach naukowych zostało uznanych za nieskuteczne lub zupełnie bezużyteczne. Dotyczy to zwłaszcza stosowania różnych olejków, kremów i balsamów. Wszystkie te metody z reguły ograniczają się do zapobiegania rozstępom. W przypadku pojawienia się niewielkich, cienkich rozstępów skuteczna może być mezoterapia bez iniekcji lub igłowa oraz peeling powierzchowny. Podskórne podawanie koktajli leczniczych (mezoterapia) stosuje się przed lub po zabiegach peelingu, wzbogacając skórę w niezbędne pierwiastki śladowe i witaminy. Skład wprowadzanego koktajlu leczniczego dobierany jest indywidualnie. Taki koktajl może składać się z aminokwasów, kolagenu, enzymów, ekstraktów roślinnych (np. z alg brunatnych), witamin C i grupy B. Stosuje się od 10 do 15 zabiegów w zależności od szerokości i głębokości rozstępy. W przypadku szerszych i bardziej rozległych rozstępów można zastosować te metody, ale przebieg leczenia będzie znacznie dłuższy.

Laserowe usuwanie rozstępów

Za najskuteczniejszy remedium na wszelkiego rodzaju rozstępy uważane jest frakcyjne laserowe odnawianie skóry. W leczeniu rozstępów po ciąży i porodzie u kobiet na brzuchu i piersiach często łączy się go z liftingiem RF, który skutecznie napina skórę, pozwalając nie tylko poprawić efekt w walce z rozstępami, ale także sprawić, aby piersi powróciły na swoją wysokość, a skóra brzucha się napięła. Przez pierwsze 1-2 tygodnie po zabiegu na leczone miejsca nakłada się specjalne opatrunki lub maści ochronne, później konieczne jest stosowanie kosmetyków nawilżających i wchłanialnych. Nie możesz planować wycieczek nad morze w ciągu najbliższych 3 miesięcy po zabiegu peelingu laserowego. Po laserowym zabiegu nie należy opalać się przez dwa do trzech miesięcy: nawet niewielkie promieniowanie UV pozostawi plamy pigmentowe lub odwrotnie, obszary z hipopigmentacją (białe). Po zabiegu skóra zostaje napięta, rozstępy zostają wygładzone i zredukowane, stają się one na zewnątrz prawie niewidoczne.

Niezależnie od tego, jaki sposób radzisz sobie z rozstępami, pamiętaj, że najlepszy efekt osiąga się, gdy rozstępy są jeszcze świeże, czerwone. Nie zwlekaj więc z zabiegiem, przeprowadź go jak najwcześniej, a już niedługo będziesz mogła ponownie bezpiecznie założyć swój ulubiony otwarty kostium kąpielowy na plaży.

Top